Aloes - źródło aminokwasów, makro- i mikroelementów, witamin, obniża cukier ma właściwości przeciwzapalne.
Arginina - aminokwas egzogenny.
Bezkofeinowy ekstrakt z zielonej herbaty - źródło polifenoli. Polifenole dają efekty antyoksydacyjne. Jako silne przeciwutleniacze działają przeciwnowotworowo. Wyciąg z zielonej herbaty jeżeli nie jest pozbawiony kofeiny może być toksyczny dla czworonoga.
Białka mleczne - kazeina i białka serwatkowe, składnik zawiera aminokwasy egzogenne.
Białka mleka - kazeina i białka serwatkowe, składnik zawiera aminokwasy egzogenne.
Bifiidobacterium animalis - gatunek pałeczkowatych bakterii, które bytują w jelicie grubym większości ssaków. Ssaki "zarażają" sie nimi przez pierwszy kontakt matki z dzieckiem po urodzeniu przy pierwszym karmieniu. Uznawane za prebiotyk. Mają udowodniony korzystny wpływ na pracę jelit.
Bulion jagnięcy - nie ma szczególnej wartości odżywczej dla psa czy kota. Częściej spotykany w karmach w puszkach.
Całe jaja w proszku - wysuszone i starte całe jajka. Uznawany za wysokiej jakości składnik, o dużej wartość biologicznej, łatwy do strawienia, źródło białka, witamin i składników mineralnych.
Celuloza - w niektórych karmach błonnik stosowany jest do powstrzymywania przed powstawaniem luźnego stolcanie. Nie wiemy, co w tak opisanym składniku jest źródłem błonnika. Włókno niestrawne czy nierozpuszczalne (czysta celuloza, lignina) zalegając w jelitach, wpływa na ich kurczliwość, usprawniając pracę przewodu pokarmowego lub zwiększają czas pasażu w jelitach przez co obciąża wątrobę.
Chlorek glukozaminy - istnieją przypuszczenia, niepoparte dowodami naukowymi, że związek przyczynia się ona do odbudowy chrząstki stawowej i może wywierać wpływ na zmniejszanie odczuwania bólu oraz sprawniejsze funkcjonowanie stawów.
Cukry - nie określono rodzaju cukru użytego do produkcji karmy. Producent może wybrać sposób opisu składników wynikający z rozporządzeń UE lub Ministerstwa Rolnictwa. Tak opisany składnik definiuje krajowy - Dziennik Ustaw Nr 103 poz. 596 z dnia 5 maja 2011 r. i oznacza: wszystkie rodzaje cukrów
. Dosładzanie pożywienia zwierząt mięsożernych wydaje się być niekorzystnym zabiegiem z punktu widzenia ich dietetyki.
Cytrynian potasu - pomocny w leczeniu i profilaktyce chorów dróg moczowych.
Digest - nie uzyskaliśmy oficjalnej informacji od koncernu Nestle czym jest składnik o nazwie digest.
Drożdże - Znanych jest ok. 30 rodzajów drożdzy. Składnik niedodefiniowany. Bogate w białko, posiadają wiele składników odżywczych. Prawdopodobnie wspomagają układ odpornościowy. Kontrowersje budzą pogłoski o ich wpływie na alergie i wzdęcia. Producent może wybrać sposób opisu składników wynikający z rozporządzeń UE lub Ministerstwa Rolnictwa. Tak opisany składnik definiuje krajowy - Dziennik Ustaw Nr 103 poz. 596 z dnia 5 maja 2011 r. i oznacza: wszystkie drożdże, których komórki zostały unieczynnione i wysuszone.
Drożdże browarniane - składnik bogaty w białko - zawiera go około 50%. Produkt uboczny w procesie wytwarzania piwa. Posiada wiele składników odżywczych. Drożdże posądzane są o powodowanie alergii i wzdęć.
Drożdże melasowane - drożdże mechanicznie przetwarzane z dodatkiem melasy. Drożdże mogą mieć pozytywny wpływ na system immunologiczny ale posądzane są również o alergie i wzdęcia. Składnik bogaty w białko - może zawierać go nawet 50%.
Drożdże piwne - składnik bogaty w białko - zawiera go około 50%. Produkt uboczny w procesie wytwarzania piwa. Posiada wiele składników odżywczych. Droże posądzane są o powodowanie alergii i wzdęć.
Ekstrakt białka roślinnego - koncentrat białka roślinnego o wysokiej przyswajalności ze względu na rozdzielenie na poszczególne aminokwasy. Posiada pozytywne działanie w przypadku alergii na składniki roślinne. Nadal jest to jednak pochodna białka roślinnego bez niezbędnych dla zdrowia psa aminokwasów w odpowiednich proporcjach.
Ekstrakt z drożdży piwnych - składnik bogaty w białko - zawiera go około 50%. Produkt uboczny w procesie wytwarzania piwa. Posiada wiele składników odżywczych. Drożdze posądzane są o powodowanie alergii i wzdęć.
Ekstrakty białka roślinnego - koncentrat białka roślinnego o wysokiej przyswajalności ze względu na rozdzielenie na poszczególne aminokwasy. Posiada pozytywne działanie w przypadku alergii na składniki roślinne. Nadal jest to jednak pochodna białka roślinnego bez niezbędnych dla zdrowia psa aminokwasów w odpowiednich proporcjach. Tak zdefiniowany produkt może być wyizolowany z dowolnych roślinnych produktów zawierających białko.
Fosforan monowapniowy - E341 - stosowany jako regulator kwasowości, substancja spulchniająca, dodatek przeciwzbrylający, dodawany do bardzo wielu produktów. Jako dodatek uznawany za bezpieczny chociaż zbyt duże spożycie może zmniejszyć przyswajalność składników mineralnych z pożywienia.
Hemoglobina - czyli krew. W przemyśle używana jest np. jako naturalny barwnik. Nie jest podane, z jakiego zwierzęcia pochodzi. Mieści się w definicji produktów 3 kategorii z jakich karma musi być sporządzona wg norm UE.
Imbir - roślina, ułatwia trawienie, polepsza krążenie krwi.
Inaktywowane drożdże rodzaju Saccharomyces cerevisiae - z Rozporządzenia Komisji (UE) nr 68/2013 : " Wszystkie drożdże i ich części uzyskiwane z Saccharomyces cerevisiae na podłożach głównie pochodzenia roślinnego, takich jak melasa, syrop cukrowy, alkohol, pozostałości gorzelnicze, zboża oraz produkty zawierające skrobię, soki owocowe, serwatkę, kwas mlekowy, cukier, hydrolizowane włókna roślinne i składniki odżywcze procesu fermentacji, takie jak amoniak czy sole mineralne." - kontrowersyjny składnik, może podności ilość białka podawaną na opakowaniu.
Izolat białka roślinnego - koncentrat białka roślinnego o podwyższonej przyswajalności ze względu na rozdzielenie na poszczególne aminokwasy. Posiada pozytywne działanie w przypadku alergii na składniki roślinne. Nadal jest to jednak białko roślinne bez pełego wachlarza niezbędnych dla zdrowia psa i kota aminokwasów egzogennych. Tak zdefiniowany produkt może być wyilozowany z dowolnych roślinnych przetworzanych składników zawierających białko i podnosić ilość białka podawaną przez producenta na opakowaniu.
Jaja - definiowane w glosariuszu składników UE – w skorupce lub bez. Uznawany za wysokiej jakości składnik, o dużej wartość biologicznej, łatwy do strawienia, źródło białka, witamin i składników mineralnych.
Jaja kurze - składnik wysokiej jakości. Świeże jaja posiadają wysoką wartość biologiczną dla psów i kotów. Są dla nich łatwe do strawienia i stanowią wysokiej wartości źródło białka, witamin i składników mineralnych.
Jaja suszone całe - ogólnie jaja uznawane są za wysokiej jakości składnik. Ten produkt powstały po odparowaniu wody. Jego jakość zależy od tego, z jakich jaj powstał.
Jaja w proszku - wysuszone i starte całe jaja. Uznawany za wysokiej jakości składnik, o dużej wartość biologicznej, łatwy do strawienia, źródło białka, witamin i składników mineralnych.
Jajka w proszku - wysuszone i starte całe jajka. Uznawany za wysokiej jakości składnik, o dużej wartość biologicznej, łatwy do strawienia, źródło białka, witamin i składników mineralnych.
Jajko - definiowane w glosariuszu składników UE – w skorupce lub bez. Uznawany za wysokiej jakości składnik, o dużej wartość biologicznej, łatwy do strawienia, źródło białka, witamin i składników mineralnych.
Jogurt w proszku - dostarcza białka, wapnia, witaminy D.
Korzeń cykorii - jako prebiotyk zawierający inulinę wspomaga rozwój bakterii w jelitach, redukuje poziom insuliny. Naturalne źródło błonnika. Ułatwia trawienie i przyspiesza metabolizm.
Korzeń goryczki - wpływa na wydzielanie się soku żołądkowego oraz zwiększa przyswajanie pokarmu.
L- tryptofan - aminokwas egzogenny.
Lactobacillus reuteri - gatunek Gram-dodatniej bakterii z rodzaju Lactobacillus, które naturalnie zasiedla jelita u ssaków i ptaków. Jest wykorzystywana jako probiotyk.
Lignoceluloza - w niektórych karmach błonnik stosowany jest do powstrzymywania przed powstawaniem luźnego stolcanie. Nie wiemy, co w tak opisanym składniku jest źródłem błonnika. Włókno niestrawne czy nierozpuszczalne (czysta celuloza, lignina) zalegając w jelitach, wpływa na ich kurczliwość, usprawniając pracę przewodu pokarmowego lub zwiększa czas pasażu w jelitach i obciąża wątrobę.
Łupiny i nasiona psyllium - bogate w błonnik pokarmowy pochłaniają nadmiar wody w jelitach i stymulują ich normalną pracę.
Mannan-oligosacharydy - Mannooligosacharydy zaliczane są do grupy prebiotyków, ich zadaniem jest wspomaga prawidłowego rozwoju flory bakteryjnej w jelitach.
Mączka kokosowa - zawiera nawet kilka razy mniej węglowodanów niż mąka pszenna, bogata w błonnik, zawiera go więcej niż ostręby pszenne. Dodatkowo bogata w białko - powstaje jako odpad przy produkcji mleka kokosowego. Z punku widzenia miesożerców ma znikową wartość biologiczną.
Mączka kostna - z defnicji glosariusza składników karm UE: sterylizowane i mielone kości, z których usunięto tłuszcz.
Mączka skwarkowa - produkt uboczny procesu opisanego w definicji jako zmielony i wysuszony - według glosariusza składników karm UE z 2013 r.: Produkt uzyskiwany przy wytwarzaniu łoju wołowego, smalcu lub innych ekstrahowanych lub oddzielanych fizycznie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, świeży, mrożony lub suszony.
Mąka z płatków aksamitki - źródło luteiny. Luteina jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku, chroniąc przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. W przemyśle używa się jej jako barwnika.
Metionina - aminokwas egzogenny
Mleko i produkty pochodne mleka - mleko dostarcza kazeiny, jest źródłem białek serwatkowych, zawiera również aminokwasy egzognne. Definicja Ministerstwa Rolnictwa Dziennik Ustaw Nr 103 poz. 596 z dnia 5 maja 2011 r. mleko i produkty mleczne — wszystkie produkty mleczne, świeże lub konserwowane przez poddnie ich działaniu odpowiednich procesów, oraz produkty uzyskane w wyniku ich przetworzenia.
Nasiona Chia - inaczej szałwia hiszpanska. Żródło błonnika, tłuszczu - kwasów tłuszczowych omega-3 i białka. Zawiera niewielkie ilości strawnych węglowodanów, posiada przy tym niską kaloryczność. Nadal jest to jednak składnik roślinny i dla mięsożerców mało wartościowy. Tolerowany jako dodatek.
Olej - enigmatycznie opisany składnik. Źródło tłuszczu niewiadomego pochodzenia, prawdopodobnie w dużej mierze pochodzenia roślinnego. Producent może wybrać sposób opisu składników wynikający z rozporządzeń UE lub Ministerstwa Rolnictwa. Tak opisany składnik lakonicznie definiuje krajowy - Dziennik Ustaw Nr 103 poz. 596 z dnia 5 maja 2011 r. i oznacza: "oleje i tłuszcze — wszystkie oleje i tłuszcze zwierzęce lub roślinne." Tak opisany składnik w składzie karmy powinien wzbudzić krytyczną ostrożność. W olejach roślinnych brak ważnych lipidów egzogennych dla psa czy kota.
Olej słonecznikowy - olej roślinny, spożywczy wytwarzany z nasion rośliny oleistej - słonecznika. Jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-6, które w nadmierze i nieodpowiednio zbilansowane z kwasami tłuszczowymi omega-3 mogą powodować alergie.
Oleje - enigmatycznie opisany składnik. Źródło tłuszczu niewiadomego pochodzenia, prawdopodobnie w dużej mierze pochodzenia roślinnego. Producent może wybrać sposób opisu składników wynikający z rozporządzeń UE lub Ministerstwa Rolnictwa. Tak opisany składnik lakonicznie definiuje krajowy - Dziennik Ustaw Nr 103 poz. 596 z dnia 5 maja 2011 r. i oznacza: oleje i tłuszcze — wszystkie oleje i tłuszcze zwierzęce lub roślinne.
Tak opisany składnik w składzie karmy powinien wzbudzić krytyczną ostrożność. W olejach roślinnych brak ważnych lipidów egzogennych dla psa czy kota.
Oleje i tłuszcze - enigmatycznie opisany składnik. Źródło tłuszczu niewiadomego pochodzenia, prawdopodobnie w dużej mierze pochodzenia roślinnego. Producent może wybrać sposób opisu składników wynikający z rozporządzeń UE lub Ministerstwa Rolnictwa. Tak opisany składnik lakonicznie definiuje krajowy - Dziennik Ustaw Nr 103 poz. 596 z dnia 5 maja 2011 r. i oznacza: oleje i tłuszcze — wszystkie oleje i tłuszcze zwierzęce lub roślinne.
Tak opisany składnik w składzie karmy powinien wzbudzić krytyczną ostrożność. W olejach roślinnych brak ważnych lipidów egzogennych dla psa czy kota.
Produkty pochodne jaj - nie wiadomo jakich elementów jaj i jakiej jakości jaj użyto do produkcji tego składnika. Zakładamy, że produktem pochodnym jaj mogą być np. skorópy. Z definicji Dziennika Ustaw Nr 103 poz. 596 z dnia 5 maja 2011 r jaja i produkty z jaj — wszystkie produkty z jaj, świeże lub konserwowane przez poddanie ich działaniu odpowiednich procesów, oraz produkty uboczne uzyskane w wyniku ich przetworzenia.
Smalec - tłuszcze, wśród których przeważają te, które zawierają kwasy nienasycone (ponad 55% wagi). Wbrew obiegowym opiniom ilość nasyconych kwasów tłuszczowych nie przekracza 40%. Udział nienasyconych kwasów tłuszczowych zależy od paszy, którą były karmione zwierzęta, z których wytopiono smalec oraz od sposobu wytapiania. Oprócz tego smalec zawiera zwykle także niewielkie ilości cholesterolu oraz ślady soli mineralnych i fragmenty tkanek miękkich (mięśni, skóry, itp.) zwierząt, z których został wytopiony.
Sproszkowane jajka - wysuszone i starte całe jajka. Uznawany za wysokiej jakości składnik, o dużej wartość biologicznej, łatwy do strawienia, źródło białka, witamin i składników mineralnych.
Sproszkowane małże - składnik bogaty w glukozaminę. Glukozamina stymuluje tworzenie nowej chrząstki. Ważna dla psów ras dużych, oraz psów i kotów w podeszłym wieku.
Sproszkowane muszle - składnik bogaty w glukozaminę. Glukozamina stymuluje tworzenie nowej chrząstki. Ważna dla psów ras dużych, oraz psów i kotów w podeszłym wieku.
Sproszkowane pełne jaja - wysuszone i starte całe jaja. Uznawany za wysokiej jakości składnik, o dużej wartość biologicznej, łatwy do strawienia, źródło białka, witamin i składników mineralnych.
Suszone drożdże piwne - suszone drożdże piwne - składnik bogaty w białko- zawiera go około 50%. Powstaje jako produkt uboczny w procesie wytwarzania piwa. Posiada wiele składników odżywczych. Posądzany o powodowanie alergii i wzdęć.
Suszone jaja - ogólnie jaja uznawane są za dobrej jakości składnik. Ten produkt powstały po odparowaniu wody i usunięciu skorupek. Jego jakość zależy od tego, z jakich jaj powstał.
Suszone wodorosty - składnik słabo sprecyzowany, nie wiadomo o jaki gatunek wodorostów chodzi; najczęściej uzywane jako nośnik jodu.
Suszony korzeń cykorii - jako prebiotyk zawierający inulinę wspomaga rozwój bakterii w jelitach, redukuje poziom insuliny. Naturalne źródło błonnika. Ułatwia trawienie i przyspiesza metabolizm.
Syrop - brak precyzyjnego opisu składnika; syrop w najprostrzej definicyjnej postaci to woda z cukrem.
Świeże całe jaja - składnik wysokiej jakości. Świeże jaja posiadają wysoką wartość biologiczną dla psów i kotów. Są dla nich łatwe do strawienia i stanowią wysokiej wartości źródło białka, witamin i składników mineralnych.
Trichoderma longibrachiatum - jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych grzybów hodowlanych, źródło błonnika i białka o niepełnowartościowym składzie aminokwasów egzogennych.
Włókna celulozowe - w niektórych karmach błonnik stosowany jest do powstrzymywania przed powstawaniem luźnego stolcanie. Nie wiemy, co w tak opisanym składniku jest źródłem błonnika. Celuloza występuje w warzywach kapustnych, korzennych, szparagach, łupinach fasoli, otrębach pszennych, ryżu, kukurydzy, orzechach. Duże ilości tego rodzaju błonnika znajdują się również w pełnych ziarnach zbóż. Włókno niestrawne czy nierozpuszczalne (czysta celuloza, lignina) zalegając w jelitach wpływa na ich kurczliwość, usprawniając pracę przewodu pokarmowego ale może też wydłużać czas pasażu w jelitach i obciążać wątrobę.
Włókna celulozy - w niektórych karmach błonnik stosowany jest do powstrzymywania przed powstawaniem luźnego stolca. Nie wiemy, co w tak opisanym składniku jest źródłem błonnika. Włókno niestrawne czy nierozpuszczalne (czysta celuloza, lignina) zalegając w jelitach, wpływa na ich kurczliwość, usprawniając pracę przewodu pokarmowego lub wydłuża czas pasażu obciążając wątrobę.
Włókno Psyllium - bogate w błonnik pokarmowy pochłaniają nadmiar wody w jelitach i stymulują ich normalną pracę.
Wodorosty - składnik słabo sprecyzowany, nie wiadomo, o jaki gatunek wodorostów chodzi; najczęściej uzywane jako nośnik jodu.
Wyciąg z drożdży - źródło mannooligosacharydów. Mannooligosacharydy zaliczane są do grupy prebiotyków, ich zadaniem jest wspomaga prawidłowego rozwoju flory bakteryjnej w jelitach.
Wyciąg z juki Schidigera - dodatek działający przeciwko dysplazji stawów i chorobom reumatycznym.
Wyciąg z zielonej herbaty i winogron - źródło polifenoli. Polifenole dają efekty antyoksydacyjne. Jako silne przeciwutleniacze działają przeciwnowotworowo. Wyciąg z zielonej herbaty jeżeli nie jest pozbawiony kofeiny może być toksyczny dla czworonoga.
Wyciąg z ziół i owoców - cokolwiek się kryje pod nazwą tego składnika prawdopodobnie ma pozytywny wpływ na organizm czworonoga. Zbyt duża ilość owoców podnosi udział niepożądanych węglowodanów w karmie.
UWAGA! Ten serwis używa technologii cookies.