
BRIT CARE CAT STERILISED

Ocena: 0/5
Data publikacji: 20.08.2014
SKŁAD:
suszony kurczak (20%), ryż, filet z kurczaka (14%), suszony indyk (14%), tłuszcz z kurczaka (konserwowany przy użyciu TCP), płatki ryżowe, suszone jabłka, drożdże browarniane, wątróbka z kurczaka (2%), olej łososiowy, mannooligosacharydy (155 mg/kg), fruktooligosacharydy (125 mg/kg), wyciąg z juki Schidigera (85 mg/kg), rokitnik (50 mg/kg).
Gwarantowana analiza:białko 36%, tłuszcz 12%, wilgotność 10%, popiół surowy 6,6%, błonnik 5,0%,
SZACOWANE WSKAŹNIKI SUCHEJ MASY:
RECENZJA SKŁADU:
Suszony kurczak - nie wiadomo, jaki procent tak opisanego składnika stanowi mięso i czy w ogóle go zawiera. W postaci suszonej, po odparowaniu wody pozostaje wysokiej jakości koncentrat- mączka. Dotychczasowa definicja mączki do 2013 r. zgodnie z rozporządzeniem UE: "Produkt uzyskiwany przez ogrzewanie, suszenie i mielenie produktów ubocznych uboju drobiu. Produkt musi być zasadniczo wolny od piór." Niestety nowy glosariusz UE z definicjami składników karm i pasz z 2013 r. nie zawiera definicji wprost mączki drobiowej, która nie musi już być wolna od piór – Obecnie reguluje to, rozporządzenie Komisji UE nr 68/2013 (katalog materiałów paszowych), które odsyła nas do rozporządzenia UE nr 142/2009, które mówi, że do produkcji karmy "można użyć tylko materiał kategorii 3 innego niż materiał, o którym mowa w art. 10 lit. n), o) i p) rozporządzenia (WE) nr 1069/2009." Według definicji materiałów kategorii 3 składnik mógłby, ale nie musi składać się z mięsa, może natomiast zawierać kości, skóry, łapy, pióra, łby drobiu.
Ryż - opis może odnosić się do np. do ryżu białego lub brązowego. Po ugotowaniu nadaje się do strawienia, zawiera błonnik. Ryż będąc przede wszystkim źródłem węglowodanów, nie ma szczególnych wartości odżywczych dla psa, tym bardziej dla kota. Posiada niepożądany wysoki indeks glikemiczny.
Filet z kurczaka - składnik wysokiej jakości. Mimo iż świeże mięso z kurczaka w procesie obróbki termicznej straci około 80% wody i może przesunąć się w składzie o jedno lub kilka miejsc do tyłu, co oznacza, że finalnie będzie stanowić jego mniejszą część, tak opisany produkt na etykiecie jest mile widziany. Mięso jest źródłem najbardziej wartościowych protein.
Suszony indyk - nie wiadomo, jaki procent tak opisanego składnika stanowi mięso, które jest wysokiej jakości składnikiem karmy o dużej wartości biologicznej. Zakłada się, że w świeżym mięsie 80% stanowi woda. W postaci suszonej, po odparowaniu wody pozostaje wysokiej jakości koncentrat nawet 4-krotnie bogatszy w proteiny niż świeże mięso. Dotychczasowa definicja mączki do 2013 r. zgodnie z rozporządzeniem UE: "Produkt uzyskiwany przez ogrzewanie, suszenie i mielenie produktów ubocznych uboju drobiu. Produkt musi być zasadniczo wolny od piór." Niestety nowy glosariusz UE z definicjami składników karm i pasz z 2013 r. nie zawiera definicji wprost mączki drobiowej, która nie musi już być wolna od piór – Obecnie reguluje to, rozporządzenie Komisji UE nr 68/2013 (katalog materiałów paszowych), które odsyła nas do rozporządzenia UE nr 142/2009, które mówi, że do produkcji karmy "można użyć tylko materiał kategorii 3 innego niż materiał, o którym mowa w art. 10 lit. n), o) i p) rozporządzenia (WE) nr 1069/2009." Według definicji materiałów kategorii 3 składnik mógłby, ale nie musi składać się z mięsa, może natomiast zawierać kości, skóry, łapy, pióra, łby drobiu. Tłuszcz z kurczaka - uznawany za wysokiej jakości składnik w karmie. Bogaty w kwas omega-6 (kwas linolowy), powstaje w procesie podgrzewania i oddzielania go od mięsa kurczaka. Płatki ryżowe - z Rozporządzenia Komisji (UE) nr 68/2013 : "Produkt uzyskiwany przez płatkowanie wstępne żelowych lub łamanych ziaren ryżu." Tani niskiej jakości produkt, bogate źródło węglowodanów mało wartościowch dla mięsożerców. Suszone jabłka - jabłka są bogate w witaminy, błonnik, węglowodany. Suszone są jeszcze bardziej kaloryczne i zawierają jeszcze więcej błonnika. Drożdże browarniane - składnik bogaty w białko - zawiera go około 50%. Produkt uboczny w procesie wytwarzania piwa. Posiada wiele składników odżywczych. Drożdże posądzane są o powodowanie alergii i wzdęć. Wątróbka z kurczaka - wysokiej jakości proteinowy składnik. Bogate źródło łatwo przyswajalnego żelaza, witaminy B9 (kwas foliowy) oraz witaminy B12. Olej łososiowy - wyjątkowo bogate źródło zdrowych kwasów tłuszczowych Omega-3 DHA i EPA. Posiada dużą wartość energetyczną w stosunku do innych olei. Mannooligosacharydy (MOS) - wzmacniają lokalne mechanizmy obronne jelit oraz zapobiegają rozwojowi bakterii patogennych. Fruktooligosacharydy - prebiotyk wykorzystany do podtrzymania wzrostu niezbędnych dla zdrowia bakterii w jelicie grubym. Wyciąg z juki Schidigera - dodatek działający przeciwko dysplazji stawów i chorobom reumatycznym. Rokitnik - źródło dobrze przyswajalnej witaminy C, bogaty w witaminy, mikroelementy, a także nienasycone kwasy tłuszczowe i antyoksydanty. Wspomaga układ sercowo-naczyniowy.
PODSUMOWANIE:
Karma otrzymuje 0 gwiazdek. Pierwsza pozycja w składzie to suszony kurczak - tak opisany składnik może zawierać śladowe ilości mięsa lub być go zupełnie pozbawiony. Na kolejnych miejscach co prawda znaleźć można filet z kurczaka, który jest bogatym źródłem protein dostarczających szerokiej gamy aminokwasów egzogennych. Na stronie internetowej producenta brak informacji nt. zawartości tauryny - składnika niezbędnego z punktu widzenia dietetyki kota. Jeśli chodzi o aminokwasy egzogenne (te, których kot sam nie syntetyzuje), podano tylko informację o suplementacji metioniny i lizyny- te braki danych uniemożliwiają jednoznaczną ocenę jakości białka zawartego w produkcie wg norm FEDIAF. Podobnie sytuacja wygląda w kontekście tłuszczu- nie podano informacji o ilości i wzajemnej proporcji kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3. Drugie i szóste miejsce na liście składników to ryż- poddany splittingowi do ryżu i płatków ryżowych), na dalszych pozycjach nie brak innych składników roślinnych. Ten stan rzeczy przekłada się na wysoką ilość węglowodanów (34%) - kot nie posiada przystosowań anatomicznych i enzymatycznych do wykorzystywania cukrów. Wapń i fosfor w dobrej ilości, podobnie magnez (nieznana forma chemiczna- ocena przyswajalności niemożliwa). Cynk, miedź, selen w adekwatnej ilości, podobnie witaminy ze wszystkich grup.
Specyfiką suchych karm jest dostarczanie małej ilości wody, co naraża kota na odwodnienie. Ponieważ w naturze przyjmuje on wodę wraz z pożywieniem, w efekcie czego ewolucyjnie nie wykształcił zdolności precyzyjnej regulacji pragnienia - innymi słowy - kot sam nie dopije wystarczającej ilości wody, musi być ona zawarta w pokarmie. Optymalna jej zawartość to 80%, jako bezpieczne przyjmuje się wartości z przedziału 67- 73%. Organizm kota odwadnia się przy ilości poniżej 63%. Ten bardzo ważny aspekt jest często pomijany w dyskusji o powodach chorób nerek i wpływie suchych karm na te dolegliwości. Dodatkowo jako punkt odniesienia do naturalnej diety kota przyjęło się obierać skład biochemiczny myszy polnej (suche masy): białko - 50-60%, tłuszcz - 23-35%, węglowodany - 3-8%.
UWAGA
Recenzja służy jedynie przekazaniu informacji na temat produktu celem zwiększenia świadomego wyboru karmy dla domowego pupila. Zakup produktu recenzowanego na karmy.pl jest indywidualną decyzja każdego właściciela i powinien zależeć od preferencji żywieniowych czworonoga. Informujemy również, iż recenzja tego produktu jest oceną subiektywną i pomimo naszych starań może zawierać informacje nieadekwatne. Skład karmy może nie być aktualny ze względu na zmiany, jakie dokonuje producent, wywołane m.in. podażą i popytem półproduktów. Jeżeli masz uwagę dot. któregoś z tych aspektów, prosimy o informację poprzez formularz kontaktowy.
UWAGA! Ten serwis używa technologii cookies.