
PURINA PRO PLAN ADULT 7+

Ocena: 0/5
Data publikacji: 21.08.2014
SKŁAD:
Kurczak (21%), ryż, glutenowa mączka kukurydziana, odwodnione białko drobiowe, kukurydza, tłuszcz zwierzęcy, jajo suszone, skrobia kukurydziana, glutenowa mączka pszenna, digest, suszony korzeń cykorii* (2%), składniki mineralne, olej sojowy, olej rybi, suszona pulpa buraczana. *naturalny prebiotyk.
Gwarantowana analiza:37% białko, 18% tłuszcz, 32% węglowodany, 1% włókno
SZACOWANE WSKAŹNIKI SUCHEJ MASY:
RECENZJA SKŁADU:
Kurczak - wbrew pozorom trudno określić jakość tak podanego składnika, gdyż został określony jedynie gatunek zwierzęcia bez wskazania wszystkich części ciała użytych do produkcji i procesu ich przygotowania. Przedstawianie w ten sposób tego typu składników reguluje rozporządzenie Komisji UE nr 68/2013 (katalog materiałów paszowych), które odsyła nas do rozporządzenia UE nr 142/2009, które mówi, że do produkcji karmy można użyć tylko materiał kategorii 3 innego niż materiał, o którym mowa w art. 10 lit. n), o) i p) rozporządzenia (WE) nr 1069/2009.
Według definicji materiałów kategorii 3 składnik mógłby, ale nie musi składać się z mięsa, może natomiast zawierać kości, skóry, łapy, pióra, łby drobiu, itp..
Ryż - opis może odnosić się do np. do ryżu białego lub brązowego. Po ugotowaniu nadaje się do strawienia, zawiera błonnik. Ryż będąc przede wszystkim źródłem węglowodanów, nie ma szczególnych wartości odżywczych dla psa, tym bardziej dla kota. Posiada niepożądany wysoki indeks glikemiczny.
Kukurydziana mączka glutenowa - tani, niskiej jakośći produkt powstały w procesie przetwarznia kukurydzy. Dokładnie z definicji są to wysuszone i zmielone wysokobiałkowe fragmenty ziarna kukurydzy. Skład aminokwasowy protein odbiega od składu aminokwasowego mięsa czyniąc go produktem, który można pominąć w diecie psa i kota. Może podnosić ilość białka podawaną na opakowaniu.
Odwodnione białko drobiowe - z definicji tak opisany produkt zgodnie z rozporządzeniem UE może pochodzić z każdej części ciał drobiu przetworzone białko zwierzęce - Produkt uzyskiwany przez ogrzewanie, suszenie i mielenie całych stałocieplnych zwierząt lądowych lub ich części, z których tłuszcz mógł zostać częściowo wyekstrahowany lub usunięty fizycznie.
W tym wypadku mamy proces suszenia – odwodnione w drodze procesów sztucznych lub naturalnych.
Natomiast białko drobiowe – Do produkcji przetworzonego białka zwierzęcego mogą być stosowane wyłącznie produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego stanowiąc materiał kategorii 3 lub produkty pochodne z takich produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, inne niż materiały kategorii 3, o których mowa w art. 10 lit. n), o) i p) rozporządzenia (WE) nr 1069/2009.
Według definicji materiałów kategorii 3 składnik może pochodzić z mięsa ale także łbów drobiu, łap, kości, skóry, piór. Składnik o dużej koncentracji protein.
Kukurydza - tani, niskiej jakości produkt. Podobnie jak pszenica, nie posiada szczególnych wartości odżywczych dla psa czy kota. Jest żródłem mało istotnych z punku widzenia dietetyki mięsożerców węglowodanów. Kukurydzą złą sławę zawdzięcza posądzaniu o powodowanie alergii – prawdopododbnie mógłby to być efekt dużej ilości kwasów Omega-6, w które jest bogata. Zbyt duże ich stężenie może wywoływać stany pro-zapalne (Ich niski stan także nie jest pożądany). Kukurydzę często obarcza się również odpowiedzialnością za agresję u psów - stanowi ona źródło endogennej tyrozyny, bezpośredniego substratu dla noradrenaliny - aminy presyjnej i pobudzającego przekaźnika układu nerwowego. Kukurydza posiada również niepożądany wysoki indeks glikemiczny.
Tłuszcze zwierzęce - tak określony składnik stanowi niezidentyfikowane źródło pochodzenia tłuszczu. Do wytwarzania tłuszczu wytopionego można stosować wyłącznie materiał kategorii 3 inny niż materiały kategorii 3, o których mowa w art. 10 lit. i), j), n), o) i p) rozporządzenia (WE) nr 1069/2009
, co oznacza, że może pochodzić z wielu różnych poubojowych produktów ubocznych, różnych zwierząt. Powstaje w procesie oddzielania z udziałem wysokiej temperatury.
Suszone jaja - ogólnie jaja uznawane są za dobrej jakości składnik. Ten produkt powstały po odparowaniu wody i usunięciu skorupek. Jego jakość zależy od tego, z jakich jaj powstał.
Skrobia kukurydziana - produkt stanowiący bezglutenowe żródło węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym - nie ma szczególnych wartości odżywczych dla psa czy kota.
Glutenowa mączka pszenna - tani, niskiej jakośći produkt powstały w procesie przetwarznia pszenicy. Dokładnie z definicji są to wyszone i zmielone wysokobiałkowe fragmenty ziarna.
Skład aminokwasowy protein odbiega od skadu aminokwasowego mięsa.
Digest - nie uzyskaliśmy oficjalnej informacji od koncernu Nestle czym jest składnik o nazwie digest.
Suszony korzeń cykorii - jako prebiotyk zawierający inulinę wspomaga rozwój bakterii w jelitach, redukuje poziom insuliny. Naturalne źródło błonnika. Ułatwia trawienie i przyspiesza metabolizm.
Składniki mineralne - niezbędne do życia oraz prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najlepiej jeżeli w karmie są w postaci chelatowanej – zwiększającej prawdopodobieństwo absorpcji.
Olej sojowy - pomimo swojego bogactwa w kwasy tłuszczowe omega-6, jest uważany za mniej wartościowy niż olej rzepakowy lub lniany. Oleje roślinne jako podstawowe żródło tłuszczu, w dużych ilościach mogą być przyczyną alergii skórnych.
Olej rybny - nie jest zaznaczone z jakich ryb jest olej, ale zakładamy że składnik i tak jest bogatym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych Omega-3. DHA i EPA
Suszona pulpa buraczana - kontrowersyjny składnik. Bogaty we włókna produkt uboczny wytwarzania cukru, zawierający ekstrahowaną i suszoną krajankę buraka cukrowego. Z jednej strony oskarżany o alergie, infekcje, obciążanie wątroby i nerek przez spowolnienie pasażu jelitowego, a z drugiej chwalony za pozytywny wpływ na pracę jelit.
PODSUMOWANIE:
Karma otrzymuje 0 gwiazdek. Pierwsze miejsce na liście składników to kurczak (nie wiadomo, jaki procent tak opisanego składnika stanowi mięso), na czwartym miejscu uplasowało się odwodnione białko drobiowe (tak opisany składnik najczęściej pochodzi z innych niż mięśnie części ciał ptaków- pierza, dziobów itp.)- są to jedyne źródła białka zwierzęcego. Ilość protein na opakowaniu może podnosić gluten (z mączki kukurydzianej i z mączki pszennej)- białko roślinne niepełnowartościowe pod względem jakościowym dla kota, często wywołujący reakcje alergiczne w organizmach kotów. Ponieważ producent nie podaje danych liczbowych dotyczących aminokwasów egzogennych (kot sam nie może ich syntetyzować) za wyjątkiem tauryny (odpowiednia jej ilość), jednoznaczna ocena jakości białka w oparciu o normy FEDIAF jest niemożliwa. Dużą część masy karmy stanowią składniki roślinne, na czele ze zbożami (w tym poddana splittingowi kukurydza, która w składzie przedstawiona została jako: glutenowa mączka kukurydziana, kukurydza, skrobia kukurydziana), co znajduje odzwierciedlenie w dużej zawartości węglowodanów- ok. 36%. Są one z punktu widzenia dietetyki kota bezwartościowe dlatego, że jako bezwzględny mięsożerca nie posiada on aparatu anatomicznego i enzymatycznego do ich wydajnego wykorzystywania. Wzajemna proporcja kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3 jest dobra i wynosi ok. 5:1. Wapń i fosfor w odpowiedniej ilości i proporcji, podobnie sód i potas. Pozostałe makro- i mikroelementy również w normie, jednak nie podano ich formy chemicznej. Witaminy ze wszystkich grup suplementowane odpowiednio.
Specyfiką suchych karm jest dostarczanie małej ilości wody, co naraża kota na odwodnienie. Ponieważ w naturze przyjmuje on wodę wraz z pożywieniem, w efekcie czego ewolucyjnie nie wykształcił zdolności precyzyjnej regulacji pragnienia - innymi słowy - kot sam nie dopije wystarczającej ilości wody, musi być ona zawarta w pokarmie. Optymalna jej zawartość to 80%, jako bezpieczne przyjmuje się wartości z przedziału 67- 73%. Organizm kota odwadnia się przy ilości poniżej 63%. Ten bardzo ważny aspekt jest często pomijany w dyskusji o powodach chorób nerek i wpływie suchych karm na te dolegliwości. Dodatkowo jako punkt odniesienia do naturalnej diety kota przyjęło się obierać skład biochemiczny myszy polnej (suche masy): białko - 50-60%, tłuszcz - 23-35%, węglowodany - 3-8%.
UWAGA
Recenzja służy jedynie przekazaniu informacji na temat produktu celem zwiększenia świadomego wyboru karmy dla domowego pupila. Zakup produktu recenzowanego na karmy.pl jest indywidualną decyzja każdego właściciela i powinien zależeć od preferencji żywieniowych czworonoga. Informujemy również, iż recenzja tego produktu jest oceną subiektywną i pomimo naszych starań może zawierać informacje nieadekwatne. Skład karmy może nie być aktualny ze względu na zmiany, jakie dokonuje producent, wywołane m.in. podażą i popytem półproduktów. Jeżeli masz uwagę dot. któregoś z tych aspektów, prosimy o informację poprzez formularz kontaktowy.
UWAGA! Ten serwis używa technologii cookies.