
TASTE OF THE WILD ROCKY MOUNTAIN FELINE FORMULA

Ocena: 0.5/5
Data publikacji: 22.08.2014
SKŁAD:
Mączka z kurczaka, groszek, słodkie ziemniaki, tłuszcz drobiowy (konserwowany mieszanina tokoferoli), białka grochu, białka ziemniaczane, pieczona dziczyzna, wędzony łosoś, naturalne aromaty, sproszkowana ryba z oceanu, metionina, chlorek potasu, tauryna, chlorek choliny, suszony korzeń cykorii, pomidory, jagody, maliny, wyciąg z jukki Schidigera, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium animalis, białczan cynku, witaminę E, niacyna, białczan manganu, miedzi białczan, siarczan cynku, siarczan manganu, siarczan miedzi, monoazotan tiaminy (witamina B1), witamina A, biotyna, jodek potasu, pantotenian wapnia, ryboflawina (witamina B2), chlorowodorek pirydoksyny (witamina B6), witamina B12, tlenek manganu, selenin sodu, dodatek witaminy D, kwas foliowy.
Gwarantowana analiza:białko 42%, tłuszcz 18%, włókno 3%, popiół 8.9%, wilgotność 10%.
SZACOWANE WSKAŹNIKI SUCHEJ MASY:
RECENZJA SKŁADU:
Mączka z kurczaka - dotychczasowa definicja mączki drobiowej do 2013 r. zgodnie z rozporządzeniem UE: Produkt uzyskiwany przez ogrzewanie, suszenie i mielenie produktów ubocznych uboju drobiu. Produkt musi być zasadniczo wolny od piór.
Niestety nowy glosariusz UE z definicjami składników karm i pasz z 2013 r. nie zawiera definicji wprost mączki drobiowej, która nie musi już być wolna od piór – Przedstawianie w ten sposób tego typu składników reguluje rozporządzenie Komisji UE nr 68/2013 (katalog materiałów paszowych), które odsyła nas do rozporządzenia UE nr 142/2009, które mówi, że do produkcji karmy można użyć tylko materiał kategorii 3 innego niż materiał, o którym mowa w art. 10 lit. n), o) i p) rozporządzenia (WE) nr 1069/2009.
Według definicji materiałów kategorii 3 składnik mógłby, ale nie musi składać się z mięsa, może natomiast zawierać kości, skóry, łapy, pióra, łby drobiu, itp.. Składnik o wysokiej koncentracji protein.
Groszek - naturalne źródło błonnika oraz węglowodanów o niskim poziom glikemicznym. Jego małą „wadą” jest bogatość w proteiny, co może powodować umieszczanie przez producenta zsumowanej wyższej wartości procentowej białka na etykiecie.
Słodkie ziemniaki - nie mają dużej wartości odżywczej dla psa, tym bardziej dla kota ale stanowią bezglutenowe źródło węglowodanów. Bogate we włókno i beta-karoten maja właściwości antyoksydacyjne. Ich wysoki poziom glikemiczny może być obniżony w zależności od sposobu ich przygotowania i odmiany.
Tłuszcz drobiowy - bogaty w kwas omega-6 (kwas linolowy), powstaje w procesie podgrzewania i oddzielania go od mięsa drobiu. Nie jest podane dokładnie zwierze, z jakiego pochodzi tłuszcz ale zakładamy, że i tak jest to dobrej jakości składnik.
Białko grochu - proteiny roślinne, niepełnowartościowe w diecie zwierząt. Nie zawierają kompletu wszystkich niezbędnych aminokwasów egzogennych.
Białko ziemniaczane - z definicji glosariusza produktów karm UE białko ziemniaczane: Produkt wytwarzania skrobi, zawierający głównie substancje białkowe, uzyskiwany po oddzieleniu skrobi.
Ten rodzaj białka pochodzenia roślinnego posiada wyższą wartość biologiczną niż inne rośline białka – jest bogaty w aminokwasy egzogenne (nadal jednak jest to białko roślinne - mniej wartościowe niż pochodzenia zwierzęcego). Składnik może podnosić ilość białka podawaną przez producenta na opakowaniu.
Pieczona dziczyzna - składnik wysokiej jakości. Stanowi dobre źródło białka, przy równocześnie niskiej zawartości tłuszczu. Mięso to zawiera więcej związków mineralnych niż mięso zwierząt hodowlanych.
Wędzony łosoś - nie wiadomo, jaki procent mięsa łososia znajduje się w tak opisanym składniku. Podany został gatunek i proces ale nie części ryby, które stanowią częśc składu karmy. W tak opisanym składniku może znależć się wszystko z łososia, poza mięsem. Mięso łososia jest bogatym źródłem protei zawierających wszystkie aminokwasy egzogenne, kwasy tłuszczowe omega-3 i szerokiej gamy makro- i mikroelementy. Przedstawianie w ten sposób tego typu składników reguluje rozporządzenie Komisji UE nr 68/2013 (katalog materiałów paszowych).
Naturalny aromat - aromaty są składnikiem poprawiającym walory zapachowe i smakowe produktów lub maskują ich nieprzyjemny smak. Aromat jest naturalny w znaczeniu ustawy, jeśli został wyprodukowany ze składników roślinnych lub zwierzęcych w procesach obróbki: fizycznej, enzymatycznej czy bakteriologicznej. Pies ma około 1700 kubeczków smakowych, kot około 900, człowiek 9000. Nie wiemy w jakim celu producent używa aromatów w karmie. Składnik niepotrzebny.
Sproszkowane ryby ocenaniczne - w glosariuszu UE procesów poddawania przetwarzania składników karm brak definicji procesu, którego efektem są sproszkowane ryby. Zakładamy, że jest to suszenie i mielenie. W efekcie powstaje mączka z ryb. Z definicji glosariusza składników UE mączki rybne - Produkt uzyskiwany przez ogrzewanie, wyciskanie i suszenie całych ryb lub ich części, do którego przed suszeniem mogły zostać ponownie dodane rozpuszczalne frakcje ryb.
Nie jest podane z jakiej części ryby (ości, łuski, płetwy) jest mączka. Najczęściej mięso wykorzystywane jest w przemyśle spożywczym, pozostałości są suszone i mielone. Mięso ryb jest bogatym źródłem protein zawierających wszystkie aminokwasy egzogenne, kwasów tłuszczowych omega-3 i szerokiej gamy makro- i mikroelementów.
Metionina - aminokwas egzogenny
Chlorek potasu - zamiennik soli kuchennej. Zawiera niezbędny chlor i potas. Zbyt duża ilość w karmie nie jest zalecana.
Tauryna - aminokwas egzogenny dla kotów- musi być im dostarczany z pozywieniem w odpowiedniej ilości. W diecie pozostałych dorosłych zwierząt mniej istony, gdyż powstaje w organizmie w toku metabolizmu cysteiny. Ważny w gospodarce kwasów żółciowych, pracy układu nerwowego, serca, mięśni.
Chlorek choliny - składnik lecytyny i sfingomieliny a także innych fosfolipidów, składnik mile widziany jako suplement
Suszony korzeń cykorii - jako prebiotyk zawierający inulinę wspomaga rozwój bakterii w jelitach, redukuje poziom insuliny. Naturalne źródło błonnika. Ułatwia trawienie i przyspiesza metabolizm.
Pomidory - składnik bogaty we włókna, raczej traktowany jako pozytywny dodatek do karm. Źródło przeciwrakowego likopenu (antyoksydan).
Jagody - bogate w błonnik, witaminy i sole mineralne.
Maliny - bogate w błonnik, witaminy i sole mineralne.
Wyciąg z yucci Schidigera - dodatek działający przeciwko dysplazji stawów i chorobom reumatycznym.
Lactobacillus acidophilus - bakterie probiotyczne, wspomagające pracę jelit.
Bifiidobacterium animalis - gatunek pałeczkowatych bakterii, które bytują w jelicie grubym większości ssaków. Ssaki "zarażają" sie nimi przez pierwszy kontakt matki z dzieckiem po urodzeniu przy pierwszym karmieniu. Uznawane za prebiotyk. Mają udowodniony korzystny wpływ na pracę jelit.
Białczan cynku - suplement zawierający chelat aminokwasowy cynku.
Wit. E - awitaminoza może powodować: rozdrażnienie, osłabienie zdolności koncentracji, zaburzenia funkcjonowania i osłabienie mięśni szkieletowych, rogowacenie i wczesne starzenie się skóry, gorsze gojenie się ran, pogorszenie wzroku, niedokrwistość, bezpłodność, zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Niacyna - wit. B3- jej niedobory wpływają negatywnie na pracę wszystkich układów organizmu.
Białczan manganu - suplement zawierajacy chelat aminokwasowy manganu.
Białczan miedzi - suplement zwierajacy chelat aminokwasowy miedzi.
Siarczan cynku - związek nieorganiczny, dostarcza trudno przyswajalnego cynku. Może być wykorzystywany do ograniczenia powstawania kamienia na zębach.
Siarczan manganu - nieorganiczny związek chemiczny z grupy siarczanów, sól kwasu siarkowego i manganu. Stosowany jako dodatek do pasz i nawozów.
Siarczan miedzi - związek nieorganiczny, dostarcza trudno przyswajalnego miedzi.
Monoazotan tiaminy - witamina B1. Suplement zawierający tiamine: niezbędną w procesie oddychania tkankowego (przemiana węglowodanów), prawidłową pracę mięśni, funkcjonowanie układu nerwowego, a także gojenie się ran.
Wit. A - witamina ważna w procesie widzenia, syntezy błon, naturalny przeciwutleniacz.
Biotyna - jej niedobory wpływają negatywnie na pracę wszystkich układów organizmu.
Jodek potasu - nieorganiczny donor jodu i potasu.
Pantotenian wapnia - suplement witaminy B5 - sól wapniowa kwasu pantotenowego.
Ryboflawina - wit. B2, ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i błon śluzowych.
Chlorowodorek pirydoksyny - witamina B6. Suplement. Składnik potrzebny do wytwarzania czerwonych ciałek krwi i metabolizmu aminokwasów, procesu rozbijania aminokwasów w celu utworzenia innych związków w organizmie.
Tlenek manganu - związek nieorganiczny, dostarcza trudno przyswajalnego manganu.
Selenin sodu - w dużych ilościach silnie toksyczny. W produkcji premiksów paszowych składnik jest żródłem selenu ale w tej postaci nie jest najlepiej przysfajalny.
Wit. D - ważna dla zdrowia kości i stawów oraz utrzymania równowagi hormonalnej. Obecnie prowadzone są badania naukowe dotyczące działania wit. D, które wskazuja, że jej rola jest jeszcze bardziej istotna dla pracy wszystkich układów organizmu, niż do tej pory sądzono.
Kwas foliowy - witamina niezbędna w procesie syntezy komórek krwi.
PODSUMOWANIE:
Karma otrzymuje 0,5 gwiazdki. Pierwszy jej składnik to mączka z kurczaka- nie wiadomo, jaki jej procent stanowi mięso. Szósta i siódma pozycja to również donory białek zwierzęcych. Ilość protein na opakowaniu podnoszą mało wartościowe pod względem jakościowym białka roślinne (groszek- druga pozycja w składzie!, białka ziemniaczane), które nie dostarczają wszystkich aminokwasów egzogennych (kot sam nie może ich syntetyzować). Producent podaje informację jedynie nt. lizyny, tauryny i metioniny (ich ilość powyżej minimum FEDIAF), brak danych dotyczących pozostałych aminokwasów egzogennych uniemożliwia jednoznaczną ocenę jakości białka. Obecność składników roślinnych skutkuje ilością węglowodanów na poziomie ok. 20% suchej masy. Wzajemna proporcja kwasów tłuszczowych omega-6 i omega- 3 to ok. 9:1- wysoka dysproporacja tych kwasów może skutkować reakcjami alergicznymi i predysponować do zapaleń (my przyjęliśmy 5:1). Wapń i fosfor w dobrej ilości i wzajemnej proporcji, podobnie sód i potas. Pozostałe makro- i mikroelementy w odpowiedniej ilości i w formach chemicznych nieorganicznych i organicznych, co zwiększa przyswajalność pierwiastków z przewodu pokarmowego. Witaminy ze wszystkich grup suplementowane adekwatnie.
Specyfiką suchych karm jest dostarczanie małej ilości wody, co naraża kota na odwodnienie. Ponieważ w naturze przyjmuje on wodę wraz z pożywieniem, w efekcie czego ewolucyjnie nie wykształcił zdolności precyzyjnej regulacji pragnienia - innymi słowy - kot sam nie dopije wystarczającej ilości wody, musi być ona zawarta w pokarmie. Optymalna jej zawartość to 80%, jako bezpieczne przyjmuje się wartości z przedziału 67- 73%. Organizm kota odwadnia się przy ilości poniżej 63%. Ten bardzo ważny aspekt jest często pomijany w dyskusji o powodach chorób nerek i wpływie suchych karm na te dolegliwości. Dodatkowo jako punkt odniesienia do naturalnej diety kota przyjęło się obierać skład biochemiczny myszy polnej (suche masy): białko - 50-60%, tłuszcz - 23-35%, węglowodany - 3-8%.
UWAGA
Recenzja służy jedynie przekazaniu informacji na temat produktu celem zwiększenia świadomego wyboru karmy dla domowego pupila. Zakup produktu recenzowanego na karmy.pl jest indywidualną decyzja każdego właściciela i powinien zależeć od preferencji żywieniowych czworonoga. Informujemy również, iż recenzja tego produktu jest oceną subiektywną i pomimo naszych starań może zawierać informacje nieadekwatne. Skład karmy może nie być aktualny ze względu na zmiany, jakie dokonuje producent, wywołane m.in. podażą i popytem półproduktów. Jeżeli masz uwagę dot. któregoś z tych aspektów, prosimy o informację poprzez formularz kontaktowy.
UWAGA! Ten serwis używa technologii cookies.