
BOSCH ADULT MAXI

Ocena: 1.5/5
Data publikacji: 15.06.2014
SKŁAD:
Sproszkowane mięso drobiowe, jęczmień, kukurydza, rozdrobniona pszenica, pszenica, tłuszcze zwierzęce, sproszkowane mięso, kaszka pszenna, ekstrakt z mięsa, sproszkowane ryby, pulpa buraczana (bez cukru), groch, suszone drożdże piwne, chlorek sodu, sproszkowane muszle (min. 0,1 %), chlorek potasu oraz sproszkowana cykoria
Gwarantowana analiza:Białko (21%), tłuszcz surowy (12%), włókno surowe (2,5%), popiół surowy (6%), wapń (1,15%), fosfor (0,95%), sód (0,3%), potas (0,5%), magnez (0,13%)
SZACOWANE WSKAŹNIKI SUCHEJ MASY:
RECENZJA SKŁADU:
Sproszkowane mięso drobiowe - w glosariuszu UE procesów poddawania przetwarzaniu składników karm brak definicji procesu, którego efektem jest sproszkowane mięso. Zakładamy, że jest to suszenie i mielenie. W efekcie powstaje mączka z mięsa drobiowego. Składnik wysokiej jakości. Co prawda nie jest podane z jakiego rodzaju drobiu pochodzi składnik, ale proteiny z mięsa drobiowego mają wysoką wartość biologiczną. Zakładamy że składnik ten może mieć nawet 4-krotnie większą koncentrację protein niż świeże mięso.
Jęczmień - tani produkt bogaty w węglowodany i błonnik o średnim indeksie glikemicznym. Nie ma specjalnej wartości odżywczej dla psa czy kota.
Kukurydza - tani, niskiej jakości produkt. Podobnie jak pszenica, nie posiada szczególnych wartości odżywczych dla psa czy kota. Jest żródłem mało istotnych z punku widzenia dietetyki mięsożerców węglowodanów. Kukurydzą złą sławę zawdzięcza posądzaniu o powodowanie alergii – prawdopododbnie mógłby to być efekt dużej ilości kwasów Omega-6, w które jest bogata. Zbyt duże ich stężenie może wywoływać stany pro-zapalne (Ich niski stan także nie jest pożądany). Kukurydzę często obarcza się również odpowiedzialnością za agresję u psów - stanowi ona źródło endogennej tyrozyny, bezpośredniego substratu dla noradrenaliny - aminy presyjnej i pobudzającego przekaźnika układu nerwowego. Kukurydza posiada również niepożądany wysoki indeks glikemiczny.
Rozdrobniona pszenica - wg glosariusza UE procesów przetwarzania składników karm – rozdrabnianie - Zmniejszenie wielkości cząstek przy pomocy rozdrabniarki.
Pszenica - składnik nienaturalny w diecie psa czy kota, nie ma szczególnych wartości odżywczych. Tani, niskiej wartości produkt o średnim indeksie glikemicznym. Donor mało watościowych w diecie psa czy kota węglowodanów.
Pszenica - składnik nienaturalny w diecie psa czy kota, nie ma szczególnych wartości odżywczych. Tani, niskiej wartości produkt o średnim indeksie glikemicznym. Donor węglowadnów, zbędnych w dużych ilościach w diecie mięsożerców.
Tłuszcze zwierzęce - tak określony składnik stanowi niezidentyfikowane źródło pochodzenia tłuszczu. Do wytwarzania tłuszczu wytopionego można stosować wyłącznie materiał kategorii 3 inny niż materiały kategorii 3, o których mowa w art. 10 lit. i), j), n), o) i p) rozporządzenia (WE) nr 1069/2009
, co oznacza, że może pochodzić z wielu różnych poubojowych produktów ubocznych, różnych zwierząt. Powstaje w procesie oddzielania z udziałem wysokiej temperatury.
Sproszkowane mięso - w glosariuszu UE procesów poddawania przetwarzania składników karm brak definicji procesu, którego efektem jest sproszkowane mięso. Zakładamy, że jest to suszenie i mielenie. W efekcie powstaje mączka z mięsa. Nie jest podane natomiast, z jakiego mięsa jest składnik, więc jego jakość stoi pod znakiem zapytania. Ogólnie proteiny z mięsa mają wysoką wartość biologiczną. Zakładamy też, że składnik ten może mieć nawet 4-krotnie większą koncentrację protein niż świeże mięso.
Kaszka pszenna - jeden z produktów handlowych, otrzymywany w trakcie przemiału ziaren pszenicy. Zawiera dużą ilość węglowodanów. Nie ma szczególnych wartości odżywczych dla psa czy kota.
Ekstrakt z mięsa - brak definicji w glosariuszu UE dot. procesów wytwarzania pasz i karm - mówiącym o ekstraktach z mięsa. Brak źródła składnika. Ekstrakty mięsne przypominają zwykle brązową masę o zapachu mięsa, rozpuszczalną w wodzie. Używa się ich jako przypraw, pobudzają wytwarzanie soku źołądkowego. Prawdopodbnie chodzi np. coś co przypomina popularne kostki rosołowe.
Sproszkowane ryby - w glosariuszu UE procesów poddawania przetwarzania składników karm brak definicji procesu, którego efektem są sproszkowane ryby. Zakładamy, że jest to suszenie i mielenie. W efekcie powstaje mączka z ryb. Z definicji glosariusza składników UE mączki rybne - Produkt uzyskiwany przez ogrzewanie, wyciskanie i suszenie całych ryb lub ich części, do którego przed suszeniem mogły zostać ponownie dodane rozpuszczalne frakcje ryb.
Nie jest podane z jakiej części ryby (ości, łuski, płetwy) jest mączka. Najczęściej mięso wykorzystywane jest w przemyśle spożywczym, pozostałości są suszone i mielone. Mięso ryb jest bogatym źródłem protei zawierających wszystkie aminokwasy egzogenne, kwasów tłuszczowych omega-3 i szerokiej gamy makro- i mikroelementów.
Pulpa buraczana - kontrowersyjny składnik. Bogaty we włókna produkt uboczny wytwarzania cukru, zawierający ekstrahowaną i suszoną krajankę buraka cukrowego. Z jednej strony oskarżany o alergie, infekcje, obciążanie wątroby i nerek przez spowolnienie pasażu jelitowego, a z drugiej chwalony za pozytywny wpływ na pracę jelit.
Groch - bogaty we włókno składnik o niskim indeksie glikemicznym. Jego małą „wadą” jest bogatość w proteiny, co może powodować umieszczanie przez producenta zsumowanej wyższej wartości procentowej białka na etykiecie.
Suszone drożdże piwne - suszone drożdże piwne - składnik bogaty w białko- zawiera go około 50%. Powstaje jako produkt uboczny w procesie wytwarzania piwa. Posiada wiele składników odżywczych. Posądzany o powodowanie alergii i wzdęć.
Chlorek sodu - sól kuchenna. Zawiera niezbędny sód. W małych ilościach jest tolerowana przez organizm psa i kota
Sproszkowane muszle - składnik bogaty w glukozaminę. Glukozamina stymuluje tworzenie nowej chrząstki. Ważna dla psów ras dużych, oraz psów i kotów w podeszłym wieku.
Chlorek potasu - zamiennik soli kuchennej. Zawiera niezbędny chlor i potas. Zbyt duża ilość w karmie nie jest zalecana.
Sproszkowana cykoria - naturalny prebiotyk bogaty w inulinę. Pomaga rozwijać się zdrowym bakterią w jelicie.
PODSUMOWANIE:
Karma otrzymuje 1,5 gwiazdki. Mimo, iż w składzie karmy na pierwszym miejscu znajdziemy wysokiej jakości koncentrat proteinowy z mięsa drobiowego, podstawą tej karmy są niskiej jakości składniki jak jęczmień, kukurydza i pszenica podana w składzie trzykrotnie (splitting), co znajduje uzasadnienie w niepożądanym bardzo wysokim udziale węglowodanów w suchej masie (54% ). W karmie występują dwa skoncentrowane źródła białka zwierzęcego – czyli to czego szukamy, jednak producent nie podaje ilości poszczególnych aminokwasów egzogennych co uniemożliwia pełniejszą analizę produktu według norm FEDIAF. Pełnowartościowe białko powinno zawierać 22 aminokwasy, z których w diecie psa 11 musi być dostarczone z pożywieniem (organizm psa nie jest w stanie ich samodzielnie syntetyzować). Dodatkowo brak informacji na temat proporcji kwasów omega 3 i omega 6. Karma została wzbogacona w chelatowane minerały i witaminy. Poniżej norm FEDIAF -suplementowana cholina - 165 mg/ 100 g - (minimum 170 mg - wchodzi w skład fosfolipidów - lecytyny i sfingomieliny, zmniejsza odkładanie się tłuszczów w wątrobie, jest substratem do wytwarzania acetylocholiny, uczestniczy w budowie błon komórkowych i cytoplazmatycznych) . Wapń i fosfor w odpowiedniej wielkości i proporcji. Witaminy ze wszystkich grup w odpowiednich ilościach, podobnie pozostałe pierwiastki śladowe.
UWAGA
Recenzja służy jedynie przekazaniu informacji na temat produktu celem zwiększenia świadomego wyboru karmy dla domowego pupila. Zakup produktu recenzowanego na karmy.pl jest indywidualną decyzja każdego właściciela i powinien zależeć od preferencji żywieniowych czworonoga. Informujemy również, iż recenzja tego produktu jest oceną subiektywną i pomimo naszych starań może zawierać informacje nieadekwatne. Skład karmy może nie być aktualny ze względu na zmiany, jakie dokonuje producent, wywołane m.in. podażą i popytem półproduktów. Jeżeli masz uwagę dot. któregoś z tych aspektów, prosimy o informację poprzez formularz kontaktowy.
UWAGA! Ten serwis używa technologii cookies.