
HUSSE VALP MAXI

Ocena: 2/5
Data publikacji: 12.08.2014
SKŁAD:
kurczak (min. 58%), ryż, tłuszcz zwierzęcy, mączka pszeniczna, pszenica, wysłodki buraczane, hydrolizowane białko kurczaka, ryba, siemię lniane, całe jaja, olej z łososia, drożdże, sól, fruktooligosacharydy, lecytyna, wyciąg z aksamitki, algi morskie, ekstrakt z pestek winogron.
Gwarantowana analiza:Białko 29,0%, tłuszcz 18,0%, składniki mineralne 7,5%, błonnik 2,5%
SZACOWANE WSKAŹNIKI SUCHEJ MASY:
RECENZJA SKŁADU:
Kurczak - wbrew pozorom trudno określić jakość tak podanego składnika, gdyż został określony jedynie gatunek zwierzęcia bez wskazania wszystkich części ciała użytych do produkcji i procesu ich przygotowania. Przedstawianie w ten sposób tego typu składników reguluje rozporządzenie Komisji UE nr 68/2013 (katalog materiałów paszowych), które odsyła nas do rozporządzenia UE nr 142/2009, które mówi, że do produkcji karmy można użyć tylko materiał kategorii 3 innego niż materiał, o którym mowa w art. 10 lit. n), o) i p) rozporządzenia (WE) nr 1069/2009.
Według definicji materiałów kategorii 3 składnik mógłby, ale nie musi składać się z mięsa, może natomiast zawierać kości, skóry, łapy, pióra, łby drobiu, itp..
Ryż - opis może odnosić się do np. do ryżu białego lub brązowego. Po ugotowaniu nadaje się do strawienia, zawiera błonnik. Ryż będąc przede wszystkim źródłem węglowodanów, nie ma szczególnych wartości odżywczych dla psa, tym bardziej dla kota. Posiada niepożądany wysoki indeks glikemiczny.
Tłuszcze zwierzęce - tak określony składnik stanowi niezidentyfikowane źródło pochodzenia tłuszczu. Do wytwarzania tłuszczu wytopionego można stosować wyłącznie materiał kategorii 3 inny niż materiały kategorii 3, o których mowa w art. 10 lit. i), j), n), o) i p) rozporządzenia (WE) nr 1069/2009
, co oznacza, że może pochodzić z wielu różnych poubojowych produktów ubocznych, różnych zwierząt. Powstaje w procesie oddzielania z udziałem wysokiej temperatury.
Mączka pszeniczna - podobnie jak pszenica, nie posiada szczególnych wartości odżywczych dla psa. Tani, kontrowersyjny składnik pochodzący z procesu przemiału pszenicy.
Pszenica - składnik nienaturalny w diecie psa czy kota, nie ma szczególnych wartości odżywczych. Tani, niskiej wartości produkt o średnim indeksie glikemicznym. Donor węglowadnów, zbędnych w dużych ilościach w diecie mięsożerców.
Wysłodki buraczane - brak definicji w nowym glosariuszu składników UE. Produkt uboczny wytwarzania cukru. Składa się z ekstrahowanej i suszonej krajanki buraka cukrowego. Z jednej strony jest to tani wypełniacz posądzany o powodowanie alergii, z drugiej może mieć pozytywny wpływ na zdrowie psa ze względu na to, że jest bogaty we włókno.
Hydrolizowane białko z kurczaka - tak opisany składnik może zawierać białko kurczaka z dowolnej jego części. Na podstawie rozporz. KE 142/2011 hydrolizowane białko: „oznacza polipeptydy, peptydy i aminokwasy oraz ich mieszaniny, otrzymane w wyniku hydrolizy produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego”
-w tym wypadku kurczaka. Jest to białko powstałe w procesie rozerwania długiego łańcucha polipeptydowego na krótsze łańcuchy lub poszczególne aminokwasy, co zwiększa jego przyswajalność. Zgodnie z rozporządzeniami UE (…) hydrolizowane białko uzyskiwane jest przez zastosowanie temperatury lub ciśnienia, albo w drodze chemicznej, mikrobiologicznej lub enzymatycznej hydrolizy białka zwierzęcego. (…) Do produkcji hydrolizatu białkowego mogą być stosowane wyłącznie produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego stanowiące materiał kategorii 3 lub produkty pochodne z takich produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, inne niż materiały, o których mowa w art. 10 lit. m), n), o) i p) rozporządzenia (WE) nr 1069/2009.
Produkty kategorii 3 mają bardzo długą definicję, w której znajdziemy m.in. czym są w/w produkty: tusze i części tusz zwierząt poddanych ubojowi, również odrzucone jako nie nadające się do spożycia przez ludzi (ale nie wykazujące objawów choroby), łby drobiu, skóry, stopy, kości, pióra.
Ryba - niedodefiniowany składnik, nie wiadomo, o jaki gatunek ryby chodzi ani o jakie części ich ciał. Z definicji Dziennika Ustaw Nr 103 poz. 596 z dnia 5 maja 2011 ryby i produkty rybne — ryby lub ich części, świeże lub konserwowane przez poddanie ich działaniu odpowiednich procesów, oraz produkty uzyskane w wyniku ich przetworzenia.
W tak opsianym składniku mogą znaleźć się inne części ryby niż mięso np: płetwy, łby, ości, ogony, łuski.
Siemię lniane - bogate m.in. w witaminę E, cynk, kwas tłuszczowy omega-3 działa dobrze na trawienie oraz skórę i sierść.
Całe jaja - składnik wysokiej jakości. Świeże jaja posiadają wysoką wartość biologiczną dla psów i kotów. Są dla nich łatwe do strawienia i stanowią wysokiej wartości źródło białka, witamin i składników mineralnych.
Olej z łososia - jest wyjątkowo bogatym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych Omega-3 DHA i EPA. Posiada dużą wartość energetyczną w stosunku do innych olei.
Drożdże - Znanych jest ok. 30 rodzajów drożdzy. Składnik niedodefiniowany. Bogate w białko, posiadają wiele składników odżywczych. Prawdopodobnie wspomagają układ odpornościowy. Kontrowersje budzą pogłoski o ich wpływie na alergie i wzdęcia. Producent może wybrać sposób opisu składników wynikający z rozporządzeń UE lub Ministerstwa Rolnictwa. Tak opisany składnik definiuje krajowy - Dziennik Ustaw Nr 103 poz. 596 z dnia 5 maja 2011 r. i oznacza: wszystkie drożdże, których komórki zostały unieczynnione i wysuszone.
Sól - składnik niedodefiniowany. Słowo "sole" określa całą grupę związków chemicznych, nie tylko sól kuchenną.
Fruktooligosacharydy - prebiotyk wykorzystany do podtrzymania wzrostu niezbędnych dla zdrowia bakterii w jelicie grubym.
Lecytyna - zwykle otrzymuje się z żółtek jajek kurzych oraz z rzepaku lub ziaren soi. Niezbędna do funkcjonowania układu nerwowego zwierząt.
Wyciąg z aksamitki - źródło luteiny. Luteina jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku, chroniąc przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. W przemyśle używa się jej jako barwnika.
Algi morskie - źródło minerałów i składników odżywczych wspomagających zdrowie, pigmentację, skórę i sierść. Wpływa pozytywnie na leczenie schorzeń alergicznych.
Ekstrakt z pestek winogron - zawiera polifenole dające efekty antyoksydacyjne. Jako silne przeciwutleniacze działają przeciwnowotworowo. Winogrona w normalnej postaci jak i rodzynki są trujące dla psów.
PODSUMOWANIE:
Karma otrzymuje 2 gwiazdki. Jej główną masę białkową pochodzenia zwierzęcego zapewniają: kurczak (pierwsze miejsce w składzie; nie wiadomo, ile procent mięsa znajduje się w tak opisanym składniku) i hydrolizowane białko kurczaka (pozycja siódma; tak opisany składnik może zawierać śladowe ilości mięsa a nawet być go zupełnie pozbawiony na koszt pierza i innych części ciała kurczaka). Ponieważ producent nie podaje zawartości poszczególnych aminokwasów egzogennych, niemożliwa jest jednoznaczna ocena jakości protein karmy w oparciu o normy FEDIAF. Produkt zawiera dużo tanich, niewnoszących cenniejszych substancji odżywczych do diety psa, składników roślinnych- ryżu i pszenicy, która została poddana splittingowi na mączkę pszeniczną i pszenicę. Nie określono głównego źródła tłuszczu zwierzęcego w karmie, a ponadto nie podano ilości i wzajemnej proporcji kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3. Wapń i fosfor w dobrych ilościach i proporcji, nt. sodu i potasu brak danych. Żelazo, jod, miedź, mangan, selen w odpowiedniej ilości, ale nie określono ich formy chemicznej, a co za tym idzie ich przyswajalności z przewodu pokarmowego. Witaminy A, D i E bez zastrzeżeń, brak danych dotyczących witamin z innych grup.
UWAGA
Recenzja służy jedynie przekazaniu informacji na temat produktu celem zwiększenia świadomego wyboru karmy dla domowego pupila. Zakup produktu recenzowanego na karmy.pl jest indywidualną decyzja każdego właściciela i powinien zależeć od preferencji żywieniowych czworonoga. Informujemy również, iż recenzja tego produktu jest oceną subiektywną i pomimo naszych starań może zawierać informacje nieadekwatne. Skład karmy może nie być aktualny ze względu na zmiany, jakie dokonuje producent, wywołane m.in. podażą i popytem półproduktów. Jeżeli masz uwagę dot. któregoś z tych aspektów, prosimy o informację poprzez formularz kontaktowy.
UWAGA! Ten serwis używa technologii cookies.