
PURINA PROPLAN SMALL & MINI HEALTH & WELLBEING

Ocena: 1.5/5
Data publikacji: 12.08.2014
SKŁAD:
kurczak (20%), odwodnione białko drobiowe, pszenica, kukurydza, glutenowa mączka kukurydziana, ryż (7%), tłuszcz zwierzęcy, suszona pulpa buraczana, składniki mineralne, jaja suszone, olej rybi, digest, drożdże.
Gwarantowana analiza:Białko: 28.0 %, oleje i tłuszcze surowe: 17.0 %, popiół surowy: 8.0 %, włókno surowe: 2.0 %.
SZACOWANE WSKAŹNIKI SUCHEJ MASY:
RECENZJA SKŁADU:
Kurczak - wbrew pozorom trudno określić jakość tak podanego składnika, gdyż został określony jedynie gatunek zwierzęcia bez wskazania wszystkich części ciała użytych do produkcji i procesu ich przygotowania. Przedstawianie w ten sposób tego typu składników reguluje rozporządzenie Komisji UE nr 68/2013 (katalog materiałów paszowych), które odsyła nas do rozporządzenia UE nr 142/2009, które mówi, że do produkcji karmy można użyć tylko materiał kategorii 3 innego niż materiał, o którym mowa w art. 10 lit. n), o) i p) rozporządzenia (WE) nr 1069/2009.
Według definicji materiałów kategorii 3 składnik mógłby, ale nie musi składać się z mięsa, może natomiast zawierać kości, skóry, łapy, pióra, łby drobiu, itp..
Odwodnione białko drobiowe - z definicji tak opisany produkt zgodnie z rozporządzeniem UE może pochodzić z każdej części ciał drobiu przetworzone białko zwierzęce - Produkt uzyskiwany przez ogrzewanie, suszenie i mielenie całych stałocieplnych zwierząt lądowych lub ich części, z których tłuszcz mógł zostać częściowo wyekstrahowany lub usunięty fizycznie.
W tym wypadku mamy proces suszenia – odwodnione w drodze procesów sztucznych lub naturalnych.
Natomiast białko drobiowe – Do produkcji przetworzonego białka zwierzęcego mogą być stosowane wyłącznie produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego stanowiąc materiał kategorii 3 lub produkty pochodne z takich produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, inne niż materiały kategorii 3, o których mowa w art. 10 lit. n), o) i p) rozporządzenia (WE) nr 1069/2009.
Według definicji materiałów kategorii 3 składnik może pochodzić z mięsa ale także łbów drobiu, łap, kości, skóry, piór. Składnik o dużej koncentracji protein.
Pszenica - składnik nienaturalny w diecie psa czy kota, nie ma szczególnych wartości odżywczych. Tani, niskiej wartości produkt o średnim indeksie glikemicznym. Donor węglowadnów, zbędnych w dużych ilościach w diecie mięsożerców.
Kukurydza - tani, niskiej jakości produkt. Podobnie jak pszenica, nie posiada szczególnych wartości odżywczych dla psa czy kota. Jest żródłem mało istotnych z punku widzenia dietetyki mięsożerców węglowodanów. Kukurydzą złą sławę zawdzięcza posądzaniu o powodowanie alergii – prawdopododbnie mógłby to być efekt dużej ilości kwasów Omega-6, w które jest bogata. Zbyt duże ich stężenie może wywoływać stany pro-zapalne (Ich niski stan także nie jest pożądany). Kukurydzę często obarcza się również odpowiedzialnością za agresję u psów - stanowi ona źródło endogennej tyrozyny, bezpośredniego substratu dla noradrenaliny - aminy presyjnej i pobudzającego przekaźnika układu nerwowego. Kukurydza posiada również niepożądany wysoki indeks glikemiczny.
Kukurydziana mączka glutenowa - tani, niskiej jakośći produkt powstały w procesie przetwarznia kukurydzy. Dokładnie z definicji są to wysuszone i zmielone wysokobiałkowe fragmenty ziarna kukurydzy. Skład aminokwasowy protein odbiega od składu aminokwasowego mięsa czyniąc go produktem, który można pominąć w diecie psa i kota. Może podnosić ilość białka podawaną na opakowaniu.
Ryż - opis może odnosić się do np. do ryżu białego lub brązowego. Po ugotowaniu nadaje się do strawienia, zawiera błonnik. Ryż będąc przede wszystkim źródłem węglowodanów, nie ma szczególnych wartości odżywczych dla psa, tym bardziej dla kota. Posiada niepożądany wysoki indeks glikemiczny.
Tłuszcze zwierzęce - tak określony składnik stanowi niezidentyfikowane źródło pochodzenia tłuszczu. Do wytwarzania tłuszczu wytopionego można stosować wyłącznie materiał kategorii 3 inny niż materiały kategorii 3, o których mowa w art. 10 lit. i), j), n), o) i p) rozporządzenia (WE) nr 1069/2009
, co oznacza, że może pochodzić z wielu różnych poubojowych produktów ubocznych, różnych zwierząt. Powstaje w procesie oddzielania z udziałem wysokiej temperatury.
Suszona pulpa buraczana - kontrowersyjny składnik. Bogaty we włókna produkt uboczny wytwarzania cukru, zawierający ekstrahowaną i suszoną krajankę buraka cukrowego. Z jednej strony oskarżany o alergie, infekcje, obciążanie wątroby i nerek przez spowolnienie pasażu jelitowego, a z drugiej chwalony za pozytywny wpływ na pracę jelit.
Składniki mineralne - niezbędne do życia oraz prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najlepiej jeżeli w karmie są w postaci chelatowanej – zwiększającej prawdopodobieństwo absorpcji.
Suszone jaja - ogólnie jaja uznawane są za dobrej jakości składnik. Ten produkt powstały po odparowaniu wody i usunięciu skorupek. Jego jakość zależy od tego, z jakich jaj powstał.
Olej rybny - nie jest zaznaczone z jakich ryb jest olej, ale zakładamy że składnik i tak jest bogatym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych Omega-3. DHA i EPA
Digest - nie uzyskaliśmy oficjalnej informacji od koncernu Nestle czym jest składnik o nazwie digest.
Drożdże - Znanych jest ok. 30 rodzajów drożdzy. Składnik niedodefiniowany. Bogate w białko, posiadają wiele składników odżywczych. Prawdopodobnie wspomagają układ odpornościowy. Kontrowersje budzą pogłoski o ich wpływie na alergie i wzdęcia. Producent może wybrać sposób opisu składników wynikający z rozporządzeń UE lub Ministerstwa Rolnictwa. Tak opisany składnik definiuje krajowy - Dziennik Ustaw Nr 103 poz. 596 z dnia 5 maja 2011 r. i oznacza: wszystkie drożdże, których komórki zostały unieczynnione i wysuszone.
PODSUMOWANIE:
Karma otrzymuje 1,5 gwiazdki. Jej masę białkową pochodzenia zwierzęcego tworzą dwa pierwsze składniki- kurczak i odwodnione białko drobiowe. Nie wiemy jakie części kurczaka zostały użyte do produkcji karmy. Odwodnione białko drobiowe to składnik, pod którego opisem może kryć się każda część ciała, głównie wytwory keratynowe naskórka, np. pióra, dzioby. Ponieważ producent nie podaje zawartości w karmie poszczególnych aminokwasów egzogennych (tych, których pies sam nie może syntetyzować), jednoznaczna ocena jakości białka w oparciu o normy FEDIAF jest niemożliwa. Karma zawiera dużo tanich, mało wartościowych z punktu widzenia dietetyki psa, składników roślinnych, zajmujących czołowe miejsca w składzie zaraz po dwóch pierwszych zwierzęcych składnikach. Dodatkowo, kukurydza została poddana splittingowi na kukurydzę i glutenową mączkę kukurydzianą. Nie podano dokładnego źródła pochodzenia tłuszczu zwierzęcego, a ponieważ na stronie internetowej producenta brak danych dotyczących zawartości kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3, nie można ocenić jakości użytego tłuszczu. Podobnie sytuacja wygląda z analizą ilości wapnia i fosforu, która jest niemożliwa ze względu na brak danych. Makro- i mikroelementy podane w formie związków nieorganicznych, słabo przyswajalnych z przewodu pokarmowego. Witaminy A, D i E w odpowiedniej ilości, brak danych nt. witaminy K i witamin z grupy B.
UWAGA
Recenzja służy jedynie przekazaniu informacji na temat produktu celem zwiększenia świadomego wyboru karmy dla domowego pupila. Zakup produktu recenzowanego na karmy.pl jest indywidualną decyzja każdego właściciela i powinien zależeć od preferencji żywieniowych czworonoga. Informujemy również, iż recenzja tego produktu jest oceną subiektywną i pomimo naszych starań może zawierać informacje nieadekwatne. Skład karmy może nie być aktualny ze względu na zmiany, jakie dokonuje producent, wywołane m.in. podażą i popytem półproduktów. Jeżeli masz uwagę dot. któregoś z tych aspektów, prosimy o informację poprzez formularz kontaktowy.
UWAGA! Ten serwis używa technologii cookies.