
ROYAL CANIN MEDIUM ADULT

Ocena: 1/5
Data publikacji: 17.07.2014
SKŁAD:
kukurydza, mąka kukurydziana, mąka pszenna, suszone białko wołowe i wieprzowe*, suszone białko drobiowe, tłuszcze zwierzęce, pszenica, hydrolizat białka zwierzęcego, sole mineralne, pulpa buraczana, olej rybny, olej sojowy, drożdże, wyciąg z drożdży (źródło mannooligosacharydów).
DODATKI (na 1 kg karmy): Dodatki dietetyczne: Witamina A: 13100 UI, Witamina D3: 800 UI, E1 (Żelazo): 55 mg, E2 (Jod): 5,5 mg, E4 (Miedź): 11 mg, E5 (Mangan): 72 mg, E6 (Cynk): 215 mg, E8 (Selen): 0,14 mg - Konserwanty - Przeciwutleniacze.
Białko surowe: 25% - Oleje i tłuszcze surowe: 14% - Popiół surowy: 6% - Włókno surowe: 1,2% - Na 1 kg karmy: Mannooligosacharydy: 0,5 g - Kwasy tłuszczowe n-3: 5 g w tym kwasy EPA/DHA: 3,1 g.
SZACOWANE WSKAŹNIKI SUCHEJ MASY:
RECENZJA SKŁADU:
Kukurydza - tani, niskiej jakości produkt. Podobnie jak pszenica, nie posiada szczególnych wartości odżywczych dla psa czy kota. Jest żródłem mało istotnych z punku widzenia dietetyki mięsożerców węglowodanów. Kukurydzą złą sławę zawdzięcza posądzaniu o powodowanie alergii – prawdopododbnie mógłby to być efekt dużej ilości kwasów Omega-6, w które jest bogata. Zbyt duże ich stężenie może wywoływać stany pro-zapalne (Ich niski stan także nie jest pożądany). Kukurydzę często obarcza się również odpowiedzialnością za agresję u psów - stanowi ona źródło endogennej tyrozyny, bezpośredniego substratu dla noradrenaliny - aminy presyjnej i pobudzającego przekaźnika układu nerwowego. Kukurydza posiada również niepożądany wysoki indeks glikemiczny.
Mąka kukurydziana - produkt powstający w procesie mielenia kukurydzy jest tanim, niskiej jakości produktem bogatym w węglowodany. Nie posiada szczególnych wartości odżywczych dla psa. Dodatkowo posiada niepożądany wysoki indeks glikemiczny.
Mąka pszenna - podobnie jak pszenica, nie posiada szczególnych wartości odżywczych dla mięsożercy. Tani, kontrowersyjny produkt pochodzący z procesu przemiału pszenicy.
Suszone białko wołowe i wieprzowe - z definicji tak opisany produkt zgodnie z rozporządzeniem UE może pochodzić z każdej części wołu czy świni- przetworzone białko zwierzęce - Produkt uzyskiwany przez ogrzewanie, suszenie i mielenie całych stałocieplnych zwierząt lądowych lub ich części, z których tłuszcz mógł zostać częściowo wyekstrahowany lub usunięty fizycznie.
W tym wypadku mamy proces suszenia – odwodnione w drodze procesów sztucznych lub naturalnych.
Natomiast białko wołowe i wieprzowe – Do produkcji przetworzonego białka zwierzęcego mogą być stosowane wyłącznie produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego stanowiące materiał kategorii 3 lub produkty pochodne z takich produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, inne niż materiały kategorii 3, o których mowa w art. 10 lit. n), o) i p) rozporządzenia (WE) nr 1069/2009.
Według definicji materiałów kategorii 3 składnik może składać się z mięsa ale także, łap, kości, skóry, włosów, szczeciny świńskiej, rogów, ścinki kopyt itp. Składnik o dużej koncentracji protein.
Suszone białko drobiowe - z definicji tak opisany produkt zgodnie z rozporządzeniem UE może pochodzić z każdej części drobiu- przetworzone białko zwierzęce - Produkt uzyskiwany przez ogrzewanie, suszenie i mielenie całych stałocieplnych zwierząt lądowych lub ich części, z których tłuszcz mógł zostać częściowo wyekstrahowany lub usunięty fizycznie.
W tym wypadku mamy proces suszenia – odwodnione w drodze procesów sztucznych lub naturalnych.
Natomiast białko drobiowe – Do produkcji przetworzonego białka zwierzęcego mogą być stosowane wyłącznie produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego stanowiąc materiał kategorii 3 lub produkty pochodne z takich produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, inne niż materiały kategorii 3, o których mowa w art. 10 lit. n), o) i p) rozporządzenia (WE) nr 1069/2009.
Według definicji materiałów kategorii 3 składnik może pochodzić z mięsa ale także łbów drobiu, łap, kości, skóry, piór. Składnik o dużej koncentracji protein.
Tłuszcze zwierzęce - tak określony składnik stanowi niezidentyfikowane źródło pochodzenia tłuszczu. Do wytwarzania tłuszczu wytopionego można stosować wyłącznie materiał kategorii 3 inny niż materiały kategorii 3, o których mowa w art. 10 lit. i), j), n), o) i p) rozporządzenia (WE) nr 1069/2009
, co oznacza, że może pochodzić z wielu różnych poubojowych produktów ubocznych, różnych zwierząt. Powstaje w procesie oddzielania z udziałem wysokiej temperatury.
Pszenica - składnik nienaturalny w diecie psa czy kota, nie ma szczególnych wartości odżywczych. Tani, niskiej wartości produkt o średnim indeksie glikemicznym. Donor węglowadnów, zbędnych w dużych ilościach w diecie mięsożerców.
Hydroizolat białka zwierzęcego - na podstawie rozporz. komisji UE 142/2011 z definicji hydrolizat białka: oznacza polipeptydy, peptydy i aminokwasy oraz ich mieszaniny, otrzymane w wyniku hydrolizy produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego
. Jest to białko powstałe w procesie rozerwania długiego łańcucha polipeptydowego na krótsze łańcuchy lub poszczególne aminokwasy, co zwiększa jego przyswajalność. Zgodnie z rozporządzeniami UE …hydrolizowane białko uzyskiwane jest przez zastosowanie temperatury lub ciśnienia, albo w drodze chemicznej, mikrobiologicznej lub enzymatycznej hydrolizy białka zwierzęcego. (…) Do produkcji hydrolizatu białkowego mogą być stosowane wyłącznie produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego stanowiące materiał kategorii 3 lub produkty pochodne z takich produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, inne niż materiały, o których mowa w art. 10 lit. m), n), o) i p) rozporządzenia (WE) nr 1069/2009.
Produkty kategorii 3 mają bardzo długą definicję, w której znajdziemy m.in. czym są w/w produkty.: tusze i części tusz zwierząt poddanych ubojowi, również odrzucone jako nie nadające się do spożycia przez ludzi (ale nie wykazujące objawów choroby), łby drobiu, skóry, rogi, stopy, kości, szczecinę świńską, pióra, krew, osad z centryfug, łożysko, wełna, włosy, ścinki z kopyt, surowe mleko, produkty uboczne z wylęgarni.
Sole mineralne - związki nieorganiczne (pochodne kwasów lub zasad) niezbędne do funkcjonowania organizmów żywych.
Pulpa buraczana - kontrowersyjny składnik. Bogaty we włókna produkt uboczny wytwarzania cukru, zawierający ekstrahowaną i suszoną krajankę buraka cukrowego. Z jednej strony oskarżany o alergie, infekcje, obciążanie wątroby i nerek przez spowolnienie pasażu jelitowego, a z drugiej chwalony za pozytywny wpływ na pracę jelit.
Olej rybny - nie jest zaznaczone z jakich ryb jest olej, ale zakładamy że składnik i tak jest bogatym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych Omega-3. DHA i EPA
Olej sojowy - pomimo swojego bogactwa w kwasy tłuszczowe omega-6, jest uważany za mniej wartościowy niż olej rzepakowy lub lniany. Oleje roślinne jako podstawowe żródło tłuszczu, w dużych ilościach mogą być przyczyną alergii skórnych.
Drożdże - Znanych jest ok. 30 rodzajów drożdzy. Składnik niedodefiniowany. Bogate w białko, posiadają wiele składników odżywczych. Prawdopodobnie wspomagają układ odpornościowy. Kontrowersje budzą pogłoski o ich wpływie na alergie i wzdęcia. Producent może wybrać sposób opisu składników wynikający z rozporządzeń UE lub Ministerstwa Rolnictwa. Tak opisany składnik definiuje krajowy - Dziennik Ustaw Nr 103 poz. 596 z dnia 5 maja 2011 r. i oznacza: wszystkie drożdże, których komórki zostały unieczynnione i wysuszone.
Wyciąg z drożdży - źródło mannooligosacharydów. Mannooligosacharydy zaliczane są do grupy prebiotyków, ich zadaniem jest wspomaga prawidłowego rozwoju flory bakteryjnej w jelitach.
PODSUMOWANIE:
Karma otrzymuje 1 gwiazdkę. Produkt składa się w przeważającej ilości z kukurydzy i pszenicy. Sytuacja ta znajduje odzwierciedlenie w procentowym udziale węglowodanów w masie karmy - aż 49%. Procentowa zawartość protein jest dobra (28%) ale prawdopdodbnie nie są to wysokiej jakości białka, bogate w aminokwasy egzogenne, których pies sam nie może syntetyzować. Do produkcji użyto suszonych białek różnych zwierząt hodowlanych, czyli najprawdopodobniej w przeważającej ilości wytworów rogowych naskórka, które nie są w stanie zapewnić prawidłowego bilansu aminokwasów. Producent nie podaje stosunków ilościowych wszystkich dziesięciu aminokwasów egzogennych dla psa, dlatego nie możemy przeanalizować ich w oparciu o normy FEDIAF. Składniki mineralne zawarte są w granicach normy i w odpowiednich proporcjach, podobnie pierwiastki śladowe. Nie podano ich formy chemicznej, dlatego nie można ocenić ich rzeczywistej przyswajalności dla organizmu psa. Karma posiada odpowiednio zbalansowany skład witamin ze wszystkich grup. Nie znamy źródła głównego nośnika tłuszczu obecnego w karmie, niemniej stosunek kwasów tłuszczowych omega-6/omega-3 jest dobry (4.28:1). Włókno w odpowiedniej ilości.
UWAGA
Recenzja służy jedynie przekazaniu informacji na temat produktu celem zwiększenia świadomego wyboru karmy dla domowego pupila. Zakup produktu recenzowanego na karmy.pl jest indywidualną decyzja każdego właściciela i powinien zależeć od preferencji żywieniowych czworonoga. Informujemy również, iż recenzja tego produktu jest oceną subiektywną i pomimo naszych starań może zawierać informacje nieadekwatne. Skład karmy może nie być aktualny ze względu na zmiany, jakie dokonuje producent, wywołane m.in. podażą i popytem półproduktów. Jeżeli masz uwagę dot. któregoś z tych aspektów, prosimy o informację poprzez formularz kontaktowy.
UWAGA! Ten serwis używa technologii cookies.